Tournament Champions
BOYS CHAMPIONS
2014 Torah Academy of Bergen County - Teaneck, NJ
2015 Maimonides School - Brookline, MA
2016 Maimonides School - Brookline, MA
2017 Melvin J. Berman Hebrew Academy - Rockville, MD 2018 Maimonides School - Brookline, MA
2019 Maimonides School - Brookline, MA
2020 Maimonides School - Brookline, MA
2024 Maimonides School - Brookline, MA
GIRLS CHAMPIONS
2015 Maimonides School - Brookline, MA
2016 Maimonides School - Brookline, MA
2017 Yeshivah of Flatbush - Brooklyn, NY 2018 Maimonides School - Brookline, MA
2019 Maimonides School - Brookline, MA
2020 Maimonides School - Brookline, MA
2024 Maimonides School - Brookline, MA
FINAL 2020 RESULTS
Thursday, December 12th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline
• Game 1 - Girls - Berman Academy at Maimonides School
Final Score: Maimonides - 53; Berman Academy - 33
Leading Scorers: Tova Gelb - 23; Tali Cohen - 11
• Game 2 - Boys - Rambam Mesivta at Maimonides School
Final Score: Maimonides - 66; Rambam Mesivta - 33
Leading Scorers: Judah Kosowsky - 13; Shmuel Siegel - 28
Thursday, December 12th – At Hellenic College, Pappas Gym, 50 Goddard Ave, Brookline
• Game 3 - Girls - Kohelet Yeshiva at Kushner High School
Final Score: Kushner - 28; Kohelet - 27
Leading Scorers: Alexis Sohnen - 14; Hilla Benshoshan - 16
• Game 4 - Boys - Kohelet Yeshiva at Kushner High School
Final Score: Kushner - 39; Kohelet - 30
Leading Scorers: Ben Huppert - 21; Eric Dolitsky - 10
Friday, December 13th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline
• Game 5 - Boys - Maimonides School at Kushner High School
Final Score: Kushner - 34; Maimonides - 51
Leading Scorers: Aryeh Gruber - 11; Jesse Spear and Eytan Pomper (14 each)
• Game 6 - Girls - Maimonides School at Kushner High School
Final Score: Kushner - 13; Maimonides - 42
Leading Scorers: Tova Gelb - 12
Friday, December 13th – At Pine Manor College, Brunelli Court, 400 Heath Street, Chestnut Hill
• Game 7 - Girls - Kohelet Yeshiva at Berman Academy
Final Score: Berman - 63; Kohelet - 25
Leading Scorers: Maya August - 17; Hilla Benshoshana - 12
• Game 8 - Boys - Kohelet Yeshiva at Rambam Mesivta
Final Score: Rambam Mesivta - 47; Kohelet- 38
Leading Scorers: Shmuel Siegel - 26; Jono Neuhaus - 14
Saturday, December 14th – At Brookline High School, Schluntz Gym, 115 Greenough Street, Brookline
• Game 9 - Girls - Kushner High School at Berman Academy
Final Score: Berman - 38; Kushner - 15
Leading Scorer: Jenny Kagan - 10
• Game 10 - Boys - Kushner High School at Rambam Mesivta
Final Score: Rambam - 40; Kushner - 43
Leading Scorers: Josh Shapiro - 18; Shmuel Siegel - 15
Saturday, December 14th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline
• Game 11 - Girls - Maimonides School at Kohelet Yeshiva
Final Score: Maimonides - 67; Kohelet - 8
Leading Scorer: Daniella Bessler - 27
• Game 12 - Boys - Maimonides School at Kohelet Yeshiva
Final Score: Maimonides - 74; Kohelet - 46
Leading Scorers: Jesse Spear - 19; Isaac Melman - 13
Sunday, December 15th – At Pine Manor College, Brunelli Court, 400 Heath Street, Chestnut Hill
• Game 13 - Girls- Consolation Game - Kohelet at Kushner
Final Score: Kushner - 26; Kohelet - 31
Leading Scorers: Alexis Sohnen - 14; Barbara Sasson - 8
• Game 14 - Boys- Consolation Game - Rambam Mesivta at Kohelet
Final Score: Kohelet - 39; Rambam - 54
Leading Scorers: Shmuel Singer - 15; Isaac Melman - 13
Sunday, December 15th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline
• Game 15 - Girls - Championship Game - Maimonides at Berman
Final Score: Berman - 38; Maimonides - 62
Leading Scorers: Jenny Kagan - 15; Tova Gelb - 31
• Game 16 - Boys - Championship Game - Kushner at Maimonides
Final Score: Maimonides - 62; Kushner - 42
Leading Scorers: Jesse Spear - 16; Josh Tzubary - 18
Final 2019 Scores
Girls Champion -Maimonides School
Boys Champion-Maimonides School
Thursday, December 13th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline
Game 1 Girls: North Shore Hebrew Academy at Maimonides School
Final Score: Maimonides School 60 - North Shore Hebrew Academy 37
Leading Scorers: Daniella Bessler 28 - Noga Arjang 11
Game 2 Boys: North Shore Hebrew Academy at Maimonides School
Final Score: Maimonides School 51 - North Shore Hebrew Academy 34
Leading Scorers: Eytan Pomper 17 - Jack Ruben 10
Game 3 Girls: Farber Hebrew Day School at Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls
Final Score: Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls 61 - Farber Hebrew Day School 21
Leading Scorers: Leah Weiss 8 - Chana Fischer 9
Game 4 Boys: Farber Hebrew Day School at Hillel Yeshiva High School
Final Score: Hillel Yeshiva High School 59 - Farber Hebrew Day School 50
Leading Scorers: Morris Tobias 13 - Yehuda Wrotslavsky 13
Friday, December 14th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline
Game 5 Boys: Maimonides School at Farber Hebrew Day School
Final Score: Maimonides School 83 - Farber Hebrew Day School 42
Leading Scorers: Jon Rears 15 - Yehuda Wrotslavsky 22
Game 6 Girls: Maimonides School at Farber Hebrew Day School
Final Score: Maimonides School 71 - Farber Hebrew Day School 18
Leading Scorers: Tova Gelb 24 - Chana Fischer 8
Friday, December 14th – At Pine Manor College, Brunelli Court, 400 Heath Street, Chestnut Hill
Game 7 Girls: Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls at North Shore Hebrew Academy
Final Score: Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls 36 - North Shore Hebrew Academy 30
Leading Scorers: Tobi Herman 12 - Lielle Waldman 8
Game 8 Boys: Hillel Yeshiva High School at North Shore Hebrew Academy
Final Score: North Shore Hebrew Academy 44 - Hillel Yeshiva High School 41 OT
Leading Scorers: Jacob Setton 17 - Morris Tobias 12
Saturday, December 15th – At Brookline High School, Schluntz Gym, 115 Greenough Street, Brookline
Game 9 Girls: North Shore Hebrew Academy at Farber Hebrew Day School
Final Score: North Shore Hebrew Academy 51 - Farber Hebrew Day School 10
Leading Scorers: Daniel Golyan 10 - Jennifer Magier 6
Game 10 Boys: North Shore Hebrew Academy at Farber Hebrew Day School
North Shore Hebrew Academy 75 - Farber Hebrew Day School 44
Leading Scorers: Ethan Abizadeh 19 - Yehuda Wrotslavsky 20
Saturday, December 15th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline
Game 11 Girls: Maimonides School at Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls
Final Score: Maimonides School 56 - Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls 31
Leading Scorers: Tova Gelb 25 - Mia Gerzberg 6
Game 12 Boys: Maimonides School at Hillel Yeshiva High School
Final Score: Maimonides School 52 - Hillel Yeshiva High School 40
Leading Scorers: Judah Kosowsky 14 - Morris Tobias 12
Sunday, December 16th – At Pine Manor College, Brunelli Court, 400 Heath Street, Chestnut Hill
Game 13 Boys Consolation Game
Final Score: Farber Hebrew Day School 74 - Hillel Yeshiva High School 41
Leading Scorers: Jeremiah Wolfe 20 - Joseph Ades 11
Game 14 Girls Consolation Game
Final Score: North Shore Hebrew Academy 47 - Farber Hebrew Day School 17
Leading Scorers: Ariella Hajibay 15 Jennifer Magier 8
Sunday, December 16th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline
Game 15 Girls Championship: Maimonides 56 vs Ma’ayanot Yeshiva High School 33
Final Score: *Maimonides School 56 - Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls 33
Leading Scorers: Tova Gelb 26 - Mia Gerzberg 11
Game 16 Boys Championship: Maimonides School 59 vs North Shore Hebrew Academy 48
Final Score: *Maimonides School 59 - North Shore Hebrew Academy 48
Leading Scorers: Judah Kosowsky 14 - Ethan Abizadeh 14
Final 2018 Scores
Thursday, December 7th
Game 1 Girls: Maimonides School 58 vs. Kushner Yeshiva High School 19
Maimo Girls Leading Scorer: Daniella Bessler with 19 points
Game 2 Boys: Maimonides School 51 vs. Kushner Yeshiva High School 50
Maimo Boys Leading Scorer: Josh Weiss with 19 points
Game 3 Girls: Melvin J. Berman Hebrew Academy 53 vs. Yeshivah of Flatbush 50
Game 4 Boys: Yeshivah of Flatbush 60 vs. Atlanta Jewish Academy 30
Friday, December 8th
Game 5 Boys: Maimonides School 67 vs. Atlanta Jewish Academy 23
Game 6 Girls: Maimonides School 60 vs. Melvin J. Berman Hebrew Academy 52
Game 7 Boys: Yeshivah of Flatbush 49 vs. Kushner Yeshiva High School 46
Game 8 Girls: Kushner Yeshiva High School 27 vs. Yeshivah of Flatbush 24
Saturday, December 9th
Game 9 Girls: Melvin J. Berman Hebrew Academy 34 vs. Kushner Yeshiva High School 22
Game 10 Boys: Kushner Yeshiva High School 43 vs. Atlanta Jewish Academy 16
Game 11 Girls: Maimonides School 43 vs. Yeshivah of Flatbush 36
Maimo Girls Leading Scorer: Daniella Bessler with 20 points
Game 12 Boys: Yeshivah of Flatbush 50 vs. Maimonides School 40
Maimo Boys Leading Scorer: Eytan Pomper with 14 points
Sunday, December 10th
Game 13 Girls Consolation Game: Yeshivah of Flatbush 33 vs. Kushner Yeshiva High School 29
Game 14 Boys Consolation Game: Kushner Yeshiva High School 59 vs. Atlanta Jewish Academy 21
Game 15 Girls Championship Game: *Maimonides School 73 vs. Melvin J. Berman Hebrew Academy 47
Game 16 Boys Championship Game: *Maimonides School 64 vs. Yeshivah of Flatbush 59 in OT
Final 2017 Scores
Thursday, December 15th, 2016
Game 1 Girls: Melvin Berman 30 @ Maimonides School 40
Game 2 Boys: Melvin Berman 30 @ Maimonides School 43
Game 3 Girls: Flatbush 52 @ Hyman Brand 38
Game 4 Boys: Rambam 62 @ Hyman Brand 25
Friday, December 16th, 2016
Game 5 Boys: Maimonides 32 @ Rambam 47
Game 6 Girls: Flatbush 50 @ Maimonides 45
Game 7 Boys: Hyman Brand 29 @ Melvin Berman 65
Game 8 Girls: Melvin Berman 38 @ Hyman Brand 30
Saturday, December 17th, 2016
Game 9 Girls: Flatbush 53 @ Melvin Berman 43
Game 10 Boys: Rambam 54 @ Melvin Berman 47
Game 11 Girls: Maimonides School 55 @ Hyman Brand 27
Game 12 Boys: Maimonides School 58 @ Hyman Brand 29
Sunday, December 18th, 2016
Game 13 Girls Consolation Game: Hyman Brand 20 vs. Melvin Berman 42
Game 14 Boys Consolation Game: Hyman Brand 26 vs. Maimonides 62
Game 15 Boys Championship: Rambam Mesivta 43 vs. Melvin Berman 45
Game 16 Girls Championship Game: Maimonides 38 vs. Flatbush 41
Final 2016 Scores
Thursday, January 28
Game 1 Boys: Beren Academy 38 @ Maimonides School 67
Highlights: Josh Weiss leading scorer with 15 points.Game 2 Girls: Beren Academy 16 @ Maimonides School 55
Highlights: Daniella Bessler leading scorer with 14 points.Game 3 Boys: Hyman Brand Hebrew Academy 25 @ Hebrew Academy of Montreal 61
Game 4 Girls: Hyman Brand Hebrew Academy 52 @ Hebrew Academy of Montreal 30
Friday, January 29
Game 5 Boys: Hebrew Academy of Montreal 52 @ Beren Academy 41
Highlights: 13 points in 3rd quarter from #30 Lieberman. #22 Drazin leading scorer with 17 points.Game 6 Girls: Hebrew Academy of Montreal 29 @ Beren Academy 30
Game 7 Boys: Maimonides School 72 @ Hyman Brand Hebrew Academy 42
Game 8 Girls: Maimonides School 42 @ Hyman Brand Hebrew Academy 30
Saturday, January 30
Game 9 Girls: Beren Academy 18 @ Hyman Brand Hebrew Academy 40
Highlights: Alexis Davis leading scorer with 17 points.Game 10 Boys: Beren Academy 73 @ Hyman Brand Hebrew Academy 55
Game 11 Girls: Maimonides School 49 @ Hebrew Academy of Montreal 22
Highlights: Renen Melul leading scorer with 13 points.Game 12 Boys: Maimonides School 72 @ Hebrew Academy of Montreal 50
Highlights: Ethan Turk leading scorer with 16 points.
Sunday, January 31
BOYS Consolation Game - Beren Academy 60 vs. Hyman Brand Hebrew Academy 49
Highlights: Yosher and Yantowitz lead scoring with 15 points each.GIRLS Consolation Game - Beren Academy 39 vs. Montreal Hebrew Academy 57
Highlights: Eisenberg leading scorer with 17 points.GIRLS Championship Game - Hyman Brand Hebrew Academy 47 vs. Maimonides School 57
Highlights: Daniele Bessler leading scorer with 18 points.
BOYS Championship Game - Montreal Hebrew Academy 48 vs. Maimonides School 59